Nosisz Aparat Ortodontyczny?

 

ODWAPNIENIA

Odwapnienie zębów to inaczej demineralizacja szkliwa, czyli utrata jego wartościowych składników. Główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta bogata w produkty zawierające duże ilości cukrów i kwasów oraz złogi płytki nazębnej (zawierającej bakterie). Demineralizacja objawia się w postaci białych plamek na zębach, które z czasem mogą zmieniać kolor na ciemniejszy a w konsekwencji przekształcić się w ubytek. Odpowiednio wcześnie wykryte odwapnienie można wzmocnić i zatrzymać, a tym samym zapobiec próchnicy.

PRZEROST BRODAWEK DZIĄSŁOWYCH

Przerost dziąseł cechuje się ich powiększeniem oraz skłonnością do podkrwawiania podczas szczotkowania czy nitkowania zębów. Tradycyjnie przerosty dziąseł są to reakcje zapalne wywołane akumulacją płytki bakteryjnej. Na powstawanie zmian przerostowych dziąseł mają wpływ zarówno czynniki miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Do najczęstszych czynników miejscowych zaliczamy: płytkę bakteryjną, kamień nazębny, ubytki próchnicowe, nawisające wypełnienia, nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, nawykowe oddychanie przez usta itp.
Niewielki przerost wymaga jedynie zabiegów higienizacyjnych, stałej kontroli higienistki stomatologicznej oraz miejscowego zastosowania środków antyseptycznych np. w postaci płukanek. Znaczne przerosty należy usunąć chirurgicznie, a pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza i ściśle z nim współpracować.

RECESJE DZIĄSEŁ

Cechują się odsłonięciem powierzchni korzenia w wyniku zaniku brzegu dziąsła, co powoduje wizualne wydłużenie zęba. Recesje uwidaczniają się jako defekt estetyczny, któremu zwykle towarzyszą dolegliwości bólowe na bodźce termiczne (zimno, ciepło), chemiczne (kwaśne, słodkie pokarmy) i mechaniczne (wrażliwość na ukłucia, zadrapania czy nawet dotknięcia). Główną przyczyną jest niewystarczająca higiena jamy ustnej i długo utrzymujący się stan zapalny wokół szyjki zęba spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej. Niekiedy przyczyną są również przeciążenia spowodowane wadami zgryzu. Zęby dotknięte problemem recesji są bardziej podatne na próchnicę, gdyż cement korzeniowy, który zazwyczaj jest pokryty dziąsłem wykazuje mniejszą odporność na działanie czynników zewnętrznych niż szkliwo. Ponadto mogą pojawić się ubytki pochodzenia niepróchnicowego, jak abrazje (ścieranie powierzchni) i erozje.