Ozonoterapia

Od kilkudziesięciu lat ozon znajduje zastosowanie w medycynie. Ozonoterapia jest dobrze zbadaną oraz szeroko stosowaną metodą terapii w obrębie jamy ustnej. Ozon wytwarzany jest bezpośrednio na szklany aplikator w dawkach terapeutycznych, co praktycznie nie ogranicza miejsca aplikacji.  Po 20 sekundach ginie 99,9% nawet najbardziej opornych bakterii, wirusów i grzybów, a tym samym ozonoterapia stwarza nieograniczone możliwości dezynfekcji.

Mechanizm działania ozonu na komórkę bakterii polega na tym, że ozon niszczy kolejno ścianę komórkową, błonę cytoplazmatyczną, a na końcu strukturę DNA komórki, co powoduje, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na działanie ozonu.

Dzięki użyciu ozonu leczy się nieinwazyjnie, bezboleśnie, a także szybko, tanio, bezpiecznie – nie ma ryzyka przedawkowania (dawka ozonu jest całkowicie bezpieczna), eliminuje się także konieczność wspomagania lub udziału środków farmakologicznych w leczeniu. Kolejną pozytywną cechą jest efektywność działania ozonu, który dociera do każdego miejsca wymagającego dezynfekcji i redukuje do minimum ryzyko ponownej infekcji. Przynosi również ulgę w neuralgiach i powoduje szybsze gojenie się opryszczek oraz aft. Skuteczność zabiegów ozonem jest natychmiastowa, ozon przyśpiesza gojenie i regenerację tkanek.