Piaskowanie zębów

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku, wody i powietrza na zęby.  Piaskowanie może być zabiegiem głównym lub uzupełniającym skaling, czyli zabieg kompleksowego usuwania kamienia nazębnego. Czytaj więcej …

Przyczyny powstawania osadu nazębnego.

Osad nazębny powstaje na skutek pewnych nawyków żywieniowych tj. spożywanie pokarmów oraz płynów o intensywnym zabarwieniu (takich jak czerwone wino, mocna kawa i herbata), palenie papierosów jak równiez przyjmowanie leków (tetracykliny). Osad jest mniej niebezpieczny niż kamień nazębny, lecz także nie powinien być lekceważony.

Czy piaskowanie jest bolesne?

Po zabiegu może wystąpić chwilowa nadwrażliwość, natomiast sam zabieg jest bezbolesny, może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem.

Zęby po piaskowaniu są podatne na przebarwienia, zatem należy unikać spożywania pokarmów i napojów zawierających barwniki przez około 2 godziny po zabiegu.

Jak często przeprowadzać piaskowanie?

Zabieg powinno się przeprowadzać raz w roku. W zależności od indywidualnych potrzeb może być wykonywany częściej.

Przeciwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu piaskowania są:

  • alergia na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu,
  • astma i choroby układu oddechowego,
  • stany zapalne w obrębie jamy ustnej (afty, owrzodzenia)
  • choroby zakaźne

Zarówno skaling jak i piaskowanie są zabiegami profilaktycznymi, chroniącymi przed występowaniem chorób jamy ustnej. Kierowane szczególnie do pacjentów już dotkniętych tym problemem jak również do tych którzy nie radzą sobie z higieną jamy ustnej. Zabiegi mają na celu przede wszystkim profilaktykę chorobom jamy ustnej ale również aspekt estetyczny. Piaskowanie może być alternatywą dla osób które chcą zadbać o wygląd swoich zębów jednocześnie obawiając się skutków płynących z ich wybielania.