Skaling

Czym jest skaling?

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego który na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej odkłada się głównie w okolicach szyjek zębowych jak również w przestrzeniach międzyzębowych. Kamień nazębny może być nad i poddziąsłowy, stanowiąc środowisko dla rozwijających się bakterii. Może być przyczyną próchnicy, halitozy czy chorób dziąseł np. paradontozy.

Skaling ultradźwiękowy jest powszechnym zabiegiem wykonywanym praktycznie u wszystkich pacjentów. Ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc, gdzie występuje kamień powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego.

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach do których nie może dotrzeć szczoteczka, takich jak przestrzenie międzyzębowe. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować, stany zapalne dziąseł jak i przyzębia, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów czyli parodontozy. Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.

Czy skaling jest bolesny?

Głowice które usuwają kamień nazębny są chłodzone wodą, w związku z tym zabieg jest praktycznie bezbolesny i dobrze znoszony przez pacjenta. W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, może wystąpić przejściowy ból i nadwrażliwość.

Jak często przeprowadzać skaling?

Zabieg powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku. W zależności od indywidualnych potrzeb może być wykonywany częściej.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

  • rozrusznik serca,
  • pourazowe odklejanie siatkówki oka,
  • ciąża (I trymestr)