Wybielanie metodą nakładkową

Metoda polega na zastosowaniu specjalistycznego żelu wybielającego, który wnikając w głąb zębów uwalnia w nich atomy tlenu. Powodują one utlenianie, a co za tym idzie – rozjaśnienie przebarwień.

Etapy

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie pobierane są wyciski, na jego podstawie technik dentystyczny wykonuje indywidualne nakładki na zęby. Nakładki są przezroczyste, bardzo elastyczne, co zapewnia wygodę użytkowania oraz całkowite dopasowanie do powierzchni zębów.

Na następnej wizycie pacjent otrzymuje wykonane nakładki wraz z żelem wybielającym i zostaje poinstruowany, w jaki sposób nakładać żel.

Nakładki wypełnione żelem należy nosić od 3 – 5 godzin dziennie, można też z nimi spać. Całkowity czas wybielania wynosi 7 – 14 dni. W metodzie nakładkowej stosuje się żele o 10- i 15-proc. zawartości silnie utleniającego związku aktywnego ( nadtlenek karbamidu ). Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek, jest to indywidualna kwestia pacjenta.

Zalecenia

W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.

Stanowczo zalecane jest ograniczenie palenia, gdyż dym tytoniowy może w znacznym stopniu przebarwiać wybielone zęby, a co najważniejsze wolne rodniki uwolnione z preparatów wybielających podwyższają ryzyko rakotwórczego działania dymu tytoniowego.

Efekt

Efekt utrzymuje się do kilku lat a u osób zachowujących normalną higienę jamy ustnej wybielanie zębów jest trwałe tak jak każdy zabieg stomatologiczny. Jasny kolor utrzymuje się długo, gdy pacjent stosuje zalecone metody dbania o higienę jamy ustnej. Wybielone zęby mogą ciemnieć po kilku latach od zabiegu wybielenia, lecz powrót ciemnej barwy jest nieznaczny i zależy od wpływu substancji przebarwiających zęby. W podtrzymaniu efektu wybielania mogą także pomóc profesjonalne pasty wybielające.

Dla lepszych efektów wybielania zaleca się również wcześniejsze profesjonalne usunięcie złogów nazębnych (osadów, kamienia).

Przeciwskazania

– Wiek pacjenta poniżej 18 roku życia,
– Uszkodzenia mechaniczne lub próchnicowe zębów,
– Duża ilość wypełnień, koron, mostów lub licówek w zębach przednich,
– Nadwrażliwość zębów,
– Zła higiena jamy ustnej ze współistniejącym stanem zapalnym dziąseł,
– Alergia lub nadwrażliwość na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe,
– Ciąża pacjentki i karmienie piersią,
– Palenie tytoniu,
– Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych,
– Przyjmowanie silnych leków (psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki).
– Niestabilna cukrzyca,
– Padaczka, choroba Parkinsona